This category needs an editor. We encourage you to help if you are qualified.
Volunteer, or read more about what this involves.
Related categories

2 found
Order:
 1. Nietzsche: Perspektivizm, Güç İstenci, Doğruluk.Soner Soysal - 2019 - İstanbul, Turkey: Say Yayınları.
  -/- Nietzsche’nin doğruluk ve bilgi hakkındaki görüşleri onun felsefesinin en fazla karanlıkta kalmış bölümüdür. Bunun bir nedeni, onun bu görüşlerinin yayımlanmış eserleri ve yayımlanmamış notlarında dağınık bir şekilde bulunmasıdır. Aynı zamanda, Nietzsche’ye göre doğruluk ve bilginin ne anlama geldiğini anlamak için onun güç istenci ve perspektivizm teorilerine de nüfûz etmek gerekir. -/- Birbirine çok sıkı bir şekilde bağlı olan bu kavram ve teorilerden oluşan yapı anlaşıldığında Nietzsche felsefesinin bütününe ilişkin pek çok yanlış anlaşılma ve çarpıtma daha açık bir şekilde gün (...)
  Remove from this list   Direct download (2 more)  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 2. Nietzschean will to power and the politics of personalities in public diplomacy.Nicholas Anakwue - 2017 - Socialscientia Journal of Social Science and Humanities 2 (3):1-17.
  The task of understanding and perfecting international and diplomatic relations is becoming more crucial, given the frequency of political disputes and intimidation via public diplomacy. At the root of this trend is the dominance of political personalities in international relations, dictating the direction and progress of conflict control on the international scene. With increasing technological, biological, chemical and nuclear weaponry, ignorance of and any mistaken decision on the diplomatic terrain can come at a huge cost of war and anarchy. At (...)
  Remove from this list   Direct download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark