Bir 'Olumlama' Felsefesi Olarak Deleuze'ün Nietzsche Okuması

Felsefi Düsün 18 (1):27-51 (2022)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Bu çalışmada Gilles Deleuze’ün Felix Guattari’yle iş birliğinden önce kaleme aldığı eserlere damgasını vuran Nietzsche okumasının anahtar kavramlarına odaklanılmakta ve Deleuze’ün Nietzsche alımlaması ile kendi fark felsefesi arasındaki ilişki açığa çıkartılmaktadır. Deleuze’ün okumasında öne çıkan temalar: Platonculuğun ters yüz edilmesi ve anti-felsefeye çağrı; nihilizmin aşamaları ve ahlaki değerlerin soybilimsel çözümlemesi; güç-istenci ve bedenin bir kuvvetler çokluğu olarak yeniden kavranması ve eleyici bir ilke olan ebedi dönüşün ‘kendinde fark’ı olumlaması şeklinde sıralanabilir. Bu konuların kesiştiği nokta Nietzsche’nin rasyonalizm karşıtlığıdır. Nietzsche, erken dönem metinlerinden Tragedyanın Doğuşu ’nda, ‘Platonik İdea’nın ölü hakikatinin karşısına, kendini daima şeylerin oluşu vasıtasıyla yani görünüşün görünüşünde duyumsanabilir kılan varoluşun ‘ilksel birliğini’ koyar. Deleuze’e göre Nietzsche’nin felsefesi, yaşamın olumlanmasına yönelik anti-Platoncu bir başkaldırı niteliği taşır; çünkü o, “güç-istenci” ve “ebedi-dönüş” kavramları aracılığıyla görünüş dünyasına içkin dinamik ve yaşamsal ilkeleri, geleneksel felsefenin özne, özdeşlik ve temsil gibi kurgularına karşı savunur. Bu açıdan Deleuze, Nietzsche’nin güç istenci düşüncesini, bedeni ve dünyayı kuvvetlerin karşılıklı ilişkileri bağlamında yeniden yorumlamamıza olanak veren bir yaklaşım olarak değerlendirir. Ebedi dönüş öğretisi ise, bir yandan varoluşa içkin yazgıyı olumlayan, diğer yandan nihilist değerleri eleyen kozmolojik dönüşün şiirsel bir yorumudur.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 76,101

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Deleuze ve diyalektiğin radikal eles̩tirisi.Sercan Çalci - 2014 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 7 (1).
Nietzsche and Philosophy.Gilles Deleuze & Michael Hardt (eds.) - 2006 - Cambridge University Press.
After, If at All: Gilles Deleuze and Literature.James Jens Brusseau - 1993 - Dissertation, The Pennsylvania State University
Deleuze's Reversal of Platonism, Revisited.Marco Altamirano - 2015 - Deleuze and Guatarri Studies 9 (4):503-528.
Nietzsche, Spinoza, and the ethological conception of ethics.Paolo Bolaños - 2007 - Minerva - An Internet Journal of Philosophy 11 (1).

Analytics

Added to PP
2022-05-28

Downloads
1 (#1,498,863)

6 months
1 (#447,993)

Historical graph of downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.
How can I increase my downloads?

Author's Profile

İbrahim Okan Akkın
Utrecht University

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references