İctihadın Modern Müslüman-Çoğunluklu Ülkelerin Aile Hukuku Reformlarındaki Rolü: Fas Örneği


Abstract
Yavuz [Altıntaş], Miyase. İctihadın Modern Müslüman-Çoğunluklu Ülkelerin Aile Hukuku Reformlarındaki Rolü: Fas Örneği. Doktora Tezi, SOAS Londra Üniversitesi, Hukuk ve Sosyal Bilimler Fakültesi Hukuk Anabilim Dalı, İngiltere, 2018. Bu çalışmanın temel amacı ictihadın modern dönemdeki kavramsallaştırma ve hukuki temellendirmelerini analiz ederek İslam hukukunun modern Müslüman-çoğunluklu ülkelerde uygulanmasındaki rolünü araştırmaktır. Bu araştırmada ictihadın hukuk reformlarında neden ve nasıl kullanıldığı meselesinin yanı sıra uygulama esnasında hangi motivasyonlar, teknikler, formlar ve muhakeme usullerinin benimsendiği incelenmektedir. Aynı zamanda ictihadın birincil kaynaklara, yani Kur ’an ve S ünnet ’e d önülerek mi yoksa klasik İslam hukuk bilimi içerisinde var olan hukuki görüşlerden seçmek suretiyle mi yapıldığı analiz edilmektedir. Son olarak klasik İslam hukuk teorisi kuralları ve prensiplerinin ne derece itibar gördüğü ve bunların günümüzde ictihad vasıtasıyla ger çekleştirilen reformlarda ne derece takip edildiği araştırılmaktadır. Tezin ana odak noktasını modern Müslüman-çoğunluklu ülkelerde İslam hukukunun en yaygın uygulanan yönü olması sebebiyle aile hukuku teşkil etmektedir. 2004 Fas Aile Kanunu reformlarıictihada dayanılarak uygulamaya konduğundan dolayı özellikle incelenmiştir. Tezin ana argümanı ictihadkavramının klasik ana akımdaki anlayıştan tanım, kapsam ve ictihadetme yetkisi açısından farklılık gösterse de modern dönemdeki ictihadkavramsallaştırmaları ve uygulamalarının İslam hukuku içerisinde yer alması gerektiğidir. Nitekim kavramsal bir analiz yapıldığında özellikle tarihi bağlamın sosyo-politik değişikliklerinin zemin hazırladığı çeşitli ictihadanlayışlarının ve uygulamalarının İslam hukuk tarihi içerisinde var olduğu görülmektedir. Modern dönem ictihaduygulamalarına bakıldığında çoğunun genel olarak klasik İslam hukuk teorisinin detaylı kural ve prensiplerini sıkı bir şekilde takip etmediği görülmektedir. Bununla birlikte bu uygulamalar hukuki temellendirmelerden mahrum değildir ve bazıları klasik İslam hukuk bilimi içerisinde kaynağını bulabilmektedir. Dahası bu uygulamalar iptidai de olsa meşru bir teorik çerçeve sunmaktadır.
Keywords İslam Hukuku,İctihad,Güncel İctihad Uygulamaları,Modern Müslüman-Çoğunluklu Ülkeler,Aile Hukuku Reformları,Fas,2004 Fas Aile Hukuku Reformu
Categories No categories specified
(categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

Our Archive


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 48,987
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Fabdullah İbni Mesud'un İslam Hukuku ve Hanefi Mezhebinin Teşekkül Sürecine Etki.Mehmet ÖZTÜRK - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 5):447-447.
İslam Işığında Müslümanlığımızla Yüzleşme. [REVIEW]Emrah Kaya - 2018 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 20:283-290.
Ahl'k Hukuku Önceler.Doğan Özlem - 2000 - Felsefe Tartismalari 27:29-44.
Kadı Sicillerinde Aile Kurumuna Dair Hukuki Uygulamalar.Mehmet Esat Saricaoğlu - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 1):161-161.
15-16. Yüzyıllarda Tuna Havzasında Tuzlalar Ve Tuz Hukuku.Filiz Yildirim - 2014 - Journal of Turkish Studies 9 (Volume 9 Issue 4):1169-1169.
Religion in Modern Islamic Discourse.Abdulkader Tayob - 2009 - Columbia University Press.
İslam Hukuk Felsefesi: Kaynaklar, Yöntemler, Amaçlar, All'l el-F'sî.Muammer İskenderoğlu - 2016 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 18 (33):171-171.
Borderless Islam and the Modern Nation State.Nasya Bahfen - 2011 - Intellectual Discourse 19 (1).

Analytics

Added to PP index
2018-11-16

Total views
7 ( #951,479 of 2,310,345 )

Recent downloads (6 months)
1 ( #756,475 of 2,310,345 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes

Sign in to use this feature