Reprezentacje umysłowe jako aproksymacje stanów mózgu


Authors
Wlodzislaw Duch
Nicolaus Copernicus University
Abstract
Neuronauki dokonały znacznego postępu w rozumieniu wyższych czynności poznawczych, w tym procesów decyzyjnych. Brakuje jednak zarówno prostych modeli, które pozwolą wyobrazić sobie te procesy, jak i głębszej refleksji nad wpływem tych wyników na zrozumienie natury umysłu, rozproszenia obaw, że nie jesteśmy tylko automatami. Płodny punkt widzenia na kwestię reprezentacji mentalnych daje próba zrozumienia, w jaki sposób informacja reprezentowana jest przez mózgi, jak w przybliżony sposób opisać stany mózgu tak, by można je było zinterpretować jako reprezentacje mentalne odnoszące się do umysłu. Czym jest w nas to, co podejmuje decyzje? Jest to kluczowa kwestia dla zrozumienia wielu zagadnień klasycznej filozofii, od wolnej woli i problemu ciała i umysłu poczynając. Chociaż iluzja homunkulusa jest silna można się od niej uwolnić. Analiza procesów podejmowania decyzji wymaga zrozumienia w jaki sposób zakodowane są w mózgu najprostsze pojęcia. Jedynie przez aproksymację fizycznych stanów mózgu, zawierających znacznie więcej informacji niż stany mentalne, możemy dokonać istotnego postępu w rozumieniu i opisie reprezentacji mentalnych, przydatnych nie tylko filozofom, ale też mających zastosowania w analizie języka naturalnego, kategoryzacji pojęć w psychologii i architekturach kognitywnych w sztucznej inteligencji. Ucieleśnienie jak i enaktywizm są dla rozwoju reprezentacji pojęć bardzo istotne ale nie wystarczające. Po analizie współczesnej wiedzy o reprezentacji pojęć w mózgu zaprezentowano podejście oparte o język układów dynamicznych, które oferuje dość prosty język, pozwalający zrozumieć zaskakujące, często nieracjonalne decyzje podejmowane przez ludzi. Dzięki symulacjom komputerowym można się spodziewać znacznego postępu w rozumieniu reprezentacji mentalnych i wyższych czynności poznawczych, w szczególności procesów podejmowania decyzji
Keywords No keywords specified (fix it)
Categories (categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 55,935
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

Add more citations

Similar books and articles

Reprezentacje w systemach klasycznych i koneksjonistycznych.Marcin Miłkowski - 2009 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 3.
Samokontrola: własności, funkcje, mechanizmy i ograniczenia.Adam Chuderski - 2010 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 4.
Reprezentowanie bez reprezentacji.Mark Rowlands - 2012 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 3 (1).
Problem prawdy w notatkach Wittgensteina z lat 1930–1933.Maciej Soin - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
Modele umysłowe i błędy w rozumowaniu.Robert Mackiewicz - 2010 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 4.
Ewolucja: inżynier systemów komputerowych projektujący umysły.Aaron Sloman - 2011 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 2 (2).
Ekotypy poznawcze człowieka.Maciej Błaszak - 2009 - Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu 3.
Tchnąć nowe życie w kognitywistykę.Tom Froese - 2011 - Avant: Trends in Interdisciplinary Studies 2 (1).

Analytics

Added to PP index
2013-03-15

Total views
16 ( #613,416 of 2,403,163 )

Recent downloads (6 months)
1 ( #552,147 of 2,403,163 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes