Abstract
Fasıl ve vasıl konusu, nahvin atıf konusuyla da ilişkili olarak cümlelerin bağlanma hususunu ele alan belagatın me‘ânî alanının önemli bir konusudur. Bu konuda, cümleler arasındaki anlam ilişkilerine dair bir takım kavramlar geliştirilmiş, cümlelerin bağlanmasıyla ilgili esaslar oluşturulmuştur. Bu konunun ele aldığı cümleler, aralarında sebep-sonuç, zıtlık, karşılaştırma vb. anlam ilişkileri bulunan cümleler değil, bu tür anlam ilişkileri dışında art arda gelen ve paragrafın oluşumuna katkı sunan cümlelerdir. Bu cümleler, bağlama dışında başka bir anlamı olmayan vav bağlacıyla veya bağlaçsız biçimde sıralanır. Bağlaçsız sıralanan cümleler arasında modern dönemde noktalama işaretleri kullanılmaktadır. Fasıl ve vasıl konusu kendi kavramları ve sistematiği içerisinde cümlelerin bağlanmasını ve bağlanma esaslarını açıklamaktadır. Ancak bu tür cümlelerin ve bunların bağlanma konusunun Türkçe dilbilgisindeki karşılığı tartışılmamıştır. Çalışmanın bir kısmında bu konunun Türkçe kavramsal karşılığı teorik olarak tartışılmakta ve sıralı bağlı cümleler olduğu tespiti yapılmaktadır. Çalışmanın diğer kısmında ise fasıl ve vasıl konusunda ele alınan cümleler Türkçe dilbilgisi perspektifinden hareketle yeni bir bakışla sunulmaktadır. Sıralı bağlı cümlelerin noktalama işaretleriyle ilişkisi olduğundan fasıl ve vasıl konusundaki cümlelerin bu işaretlerle olan ilişkisi de açıklığa kavuşturulmaktadır.
Keywords Bağlı cümle,sıralı cümle,atıf,bağlaç,edat,fasıl,vasıl
Categories No categories specified
(categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 54,385
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Problemi Ele Almada L'fız-Anlam İlişkisinin Önemi.Şerefettin Adsoy - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (2):185-202.
Heidegger’in Açıklık Ontolojisinin Temel Kavramlarına Türkçe Bir Bakış.Mesut Keskin - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (1):63-80.
Vasil'Év and Imaginary Logic.Graham Priest - 2000 - History and Philosophy of Logic 21 (2):135-146.
Frege’Nin Anlam Ve Gönderim Ayrımı.Mustafa Yildirim - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (2):163-183.
Türkçe Kurallı Cümle Yapısının Graf Teori Ile Gösterilmesi.Filiz Mete - 2015 - Journal of Turkish Studies 10 (Volume 10 Issue 16):953-953.

Analytics

Added to PP index
2020-01-27

Total views
4 ( #1,191,437 of 2,362,031 )

Recent downloads (6 months)
1 ( #553,136 of 2,362,031 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes