Ahlakî Gelişim Teorisinde Yarımlardan Bütünlere -Yeni Bir Basamak Sınışandırması Kohlberg'in Geçiş Basamaklar Olarak Adlandırdığı Basamaklarla Nasıl Bütünleştirilebilir?-

Değerler Eğitimi Dergisi 1 (1):139-169 (2003)

Abstract
Kohlberg basamakları çerçevesine uymayan ahlâkî yargı sıklıkla geçiş basamaklarında değerlendirilmektedir. Bu konuların bir denge basamağında olmayıp, daha çok iç çatışma düzeyinde oldukları farz edilmektedir. Bu makalede, sözü edilen görüşe karşı çıkılmakta, 4 1/2 yargısının diğer herhangi bir ahlakî yargı tipinden daha tutarsız olmadığı ve Basamak 4 1/2'un ayrı bir basamak olarak kabulü gerektiği savunulmaktadır. Bu kabul ancak; ahlakî biliş mimarisinde ayrı bir köşe taşı olarak Basamak 4 1/2' u içine alan yeni bir basamak sınışandırması çerçevesi içinde mümkün olacaktır.
Keywords Ahlakî Biliş   Yapısal Gelişim   Geçiş Basamakları
Categories No categories specified
(categorize this paper)
ISBN(s)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

Our Archive


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 44,253
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Etik Sübjektivizmin Felsefi Temelleri Üzerine Bir Sorus̩turma.Kurtul Gülenç - 2014 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 7 (1).
Bernard Williams Düs̩üncesinde Antik Grekler Ve Ahlaki Ilerlemecilik.Sebile Başok Diş - 2017 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 10 (1).
Nicolai Hartmann’In Yeni Ontolojisinde Varlık Ve Değer İlişkisi.Vedat Çelebi - 2014 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 7 (2).
Saving Rule Following From Skepticism in Later Wittgenstein.Yurdagül Kılınç Adanali - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):1-17.
Mutezilî Ahlâk Nazariyesinde Bilgi-Değer Münasebetine Bir Bakış.Fethi Kerim Kazanç - 2018 - ULUM Journal of Religious Inquiries 1 (1):103-125.
Felsefenin Doğuşuna İçkin Bir Unsur Olarak Mitos.Mehmet Buğra Özgöçer - 2019 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 6 (1):15-26.
Terörün Ahlakı.C. A. J. Coady - 2005 - Cogito, 6 7.
Descartes Felsefesinde Kuşkudan Bilgiye Geçiş ve Zihnin Kendini Kavrayışı.İlyas Altuner - 2011 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 1 (1):97-112.
Yeni sosyal hareketler bağlaminda Türkiye;de eșcinsel hareket.Cihan Ertan - 2008 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 1 (2).
Olanın Ahlakı.Ahmet İnam - forthcoming - Felsefe Dünyasi.
Gramer Hatalarina Dayali Argümantasyon ve Bir Ad Hominem Alt Türü Olarak “De Ayri” Safsatasi.Tevfik Uyar - 2019 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 6 (1):27-38.

Analytics

Added to PP index
2019-10-19

Total views
0

Recent downloads (6 months)
0

How can I increase my downloads?

Downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.

My notes

Sign in to use this feature