Geli̇r eşi̇tsi̇zli̇ği̇, reji̇m baskiciliği ve si̇yasal şi̇ddet1


Abstract
Eski çağlardan beri siyasal şiddetin temel nedeninin gelir eşitsizliği olduğu ileri sürülmüştür. Bazı çalışmalar gelir eşitsizliği ve siyasal şiddet arasında hiçbir ilişkinin olmadığını belirtirken, bazıları ekonomik gelişme seviyesinin siyasal şiddetin daha güçlü bir belirleyicisi olduğunu savunmuşlardır. Göreceli yoksunluk tartışmaları ise yoksunluğun, uyarılmış hoşnutsuzluğun ve kolektif siyasal şiddetin çeşitli türleri arasında direk bir ilişki olduğunu savunurken kaynak seferberliği akımı; hoşnutsuzluk ve siyasal şiddet arasındaki direk bir ilişki varsayımını reddetmiştir. Rejim baskıcılığı ve siyasal şiddet arasındaki ilişkiyi saptamaya çalışan araştırmalarda ise; siyasal şiddetin orta baskıcı bir rejim yapısı altında ortaya çıktığı görüşü savunulmuştur. Kısacası bu çalışma gelir eşitsizliği ve rejim baskıcılığındaki çeşitliliğin siyasal şiddet seviyesi üzerindeki etkisini inceleyerek kaynak seferberliğine karşı göreceli yoksunluk tartışmasıyla alakalı ulusa karşı bir veri analizi bildirmektedir.
Keywords Gelir Eşitsizliği,Rejim Baskıcılığı,Siyasal Şiddet,Göreceli Yoksunluk
Categories No categories specified
(categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

Our Archive


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 45,283
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Otoritenin Şiddet Kullanma Hakkından Söz Edilebilir Mi?Eray Yağanak - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):143-168.
Osmanlı İmparatorluğu'nda Siyasal Düşüncenin Temel Unsurları.Hamit Emrah Beri̇ş - 2015 - Journal of Turkish Studies 10 (Volume 10 Issue 6):341-341.
Tampon Mekanizmadan Siyasal Aktörlüğe He.Gürbüz Özdemi̇r - 2013 - Journal of Turkish Studies 8 (Volume 8 Issue 5):577-593.
İbn Haldun'un Siyaset Teorisi Ve Siyasal Sistem Sınıflandırması.Ali ÇİFTÇİ - 2013 - Journal of Turkish Studies 8 (Volume 8 Issue 7):83-83.
Anthony H. Birch'in Siyasal Teorisinde 'Azınlık Hakları'.Hüseyin Bal - 2014 - Journal of Turkish Studies 9 (Volume 9 Issue 5):323-323.

Analytics

Added to PP index
2019-11-02

Total views
2 ( #1,290,296 of 2,279,952 )

Recent downloads (6 months)
2 ( #559,872 of 2,279,952 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes

Sign in to use this feature