Cedeli̇N Fikih İLmi̇Nde Kullanimi: Kudûrî Ve Ebu’T-Tayyi̇B Et-Taberî Arasindaki̇ Bi̇R Mün'zara Bağlaminda

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 21 (39):67-91 (2019)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Erken dönemlerden itibaren fıkhî meseleler üzerindeki tartışmalar, bir yönteme bağlı kalınarak icra edilmiştir. Tartışmalarda belirli soru ve cevap türlerine başvurulmuş, soruların tertibine özen gösterilmiştir. Bu sayede taraflar kendi görüşlerinin doğruluğunu, karşıt görüşün yanlışlığını çelişkiye düşmeden ortaya koymaya çalışmıştır. Bu çalışmada ilk olarak cedelden ve cedelin fıkha tatbikinden bahsedilmiş, sonrasında münâzaracı kimlikleriyle meşhur olan Hanefî fakihi Kudûrî ile Şâfiî fakihi Ebu’t-Tayyib et-Taberî arasında geçtiği rivayet edilen talâka dair bir münâzara inceleme konusu edilmiştir. Bu münâzarada, muhâlea ile boşanılan kadına, kadının iddeti esnasında tekrardan ricî talâk yapılabileceğini savunan Kudûrî ile bu durumda talâkın geçersiz olacağını söyleyen Taberî’nin karşılıklı istidlal ve itirazları yer almaktadır. Bu tartışmanın temelini Kudûrî’nin muhâlea yapılan kadını ricî talâkla boşanan kadına kıyas etmesi oluşturmaktadır. Taberî bu kıyasın illetine yönelik mutâlebe, itirâz ve muâraza türü sorulara başvurmuş, Kudûrî ise kendi illetinin sıhhatini savunmaya çalışmıştır. Yer yer tartışma kurallarına atıfların yapılması yönüyle de önemli olan bu münâzara incelenirken, cedelin fıkha tatbikine dair kısımda zikredilen bilgilerin pratikte nasıl uygulandığına işaret edilmiştir.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 77,869

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Fikih tari̇hi̇ bağlaminda osmanli tecrübesi̇ni̇ doğru anlamak.Süleyman Kaya - 2016 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 18 (33).
Çağatayca Taberî Tarihi.Sadi Gedi̇k - 2015 - Journal of Turkish Studies 10 (Volume 10 Issue 12):387-387.
Arapçada "Açık Müenneslik T''sı" ve Kur''n-I Kerîm'de Kullanımı.Ahmet KÖMÜRCÜ - 2015 - Journal of Turkish Studies 10 (Volume 10 Issue 6):651-651.
Nahi̇v i̇lmi̇nde kiyasa yönelti̇len bazi i̇ti̇razlar.Yoni̇s İnanç - 2016 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 18 (34):73-73.

Analytics

Added to PP
2019-06-16

Downloads
12 (#813,293)

6 months
2 (#325,240)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references