Teorie Vědy / Theory of Science 39 (2):141-165 (2017)

Abstract
Článek se zabývá vybranými aspekty dvou známých publikací o mnohosti světů a mimozemském životě, které vyšly na konci 17. století. Jedná se o Entretiens sur la pluralité des mondes Bernarda de Fontenelle a Cosmotheoros Christiaana Huygense. V první části se článek soustředí především na to, jak oba autoři chápou postavení člověka v obydleném a neohraničeném univerzu. Fontenelle a Huygens poskytují ve svých textech přesvědčivé vyvrácení často opakované představy, že idea neohraničeného vesmíru probouzela v novověkých lidech hrůzu a obavy. Ve skutečnosti pro ně neohraničený vesmír znamenal oslavu rozumu, který se dokáže vymanit z geocentrické pověry a antropocentrismu. Současně se v protoosvícenském duchu jednalo i o oslavu vesmírné všudypřítomnosti rozumu. Ve druhé části se článek zabývá tzv. kognitivními vášněmi: zejména strachem, úžasem a zvědavostí. Analýza děl Huygense a Fontenella potvrzuje některé poznatky Lorraine Dastonové a prohlubuje je. Ukazuje se, že na konci 17. století strach i obdiv byly již jednoznačně chápány jako projev nevědomosti a zaostalosti, ačkoliv dříve byly spojovány se zbožností a počátkem filosofování. Proti tomu dříve odsuzovaná zvědavost se stala legitimní, ba dokonce žádoucí vlastností opravdového badatele.
Keywords novověká kosmologie   Fontenelle   Huygens   mimozemský život   nekonečný vesmír   antropocentrismus   kognitivní vášně
Categories No categories specified
(categorize this paper)
ISBN(s)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy

 PhilArchive page | Other versions
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

La philosophie de Fontenelle ou Le Sourire de la Raison.J. R. Carré & Fontenelle - 1933 - Revue Philosophique de la France Et de l'Etranger 116:279-285.
Fables, oracles et histoire de l'esprit humain dans l'Encyclopédie : échos de Fontenelle.Mitia Rioux-Beaulne - 2017 - Recueil d'Études Sur l'Encyclopédie Et les Lumières 4 (4):1-24.
Huygens' Designs for a Simple Microscope.Marian Fournier - 1989 - Annals of Science 46 (6):575-596.

Analytics

Added to PP index
2019-04-11

Total views
63 ( #174,012 of 2,463,170 )

Recent downloads (6 months)
21 ( #38,530 of 2,463,170 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes