Dehşet Yönetimi Kuramı Açısından Ölüm Kaygısının İngiltere’de Müslümanlara Yönelik Tutumların Üzerindeki Etkisi

Dini Araştırmalar 22 (55):27-50 (2019)
  Copy   BIBTEX

Abstract

İngiltere, Avrupa’da en fazla Müslüman nüfusa sahip ülkelerden biridir ve ülkede Müslümanlara yönelik olumsuz tutumlar giderek artmaktadır. Yabancılara yönelik bu olumsuz tutumların birçok farklı psikolojik nedeni bulunmaktadır. Dehşet Yönetimi Kuramı kapsamında yapılan çeşitli araştırmalar, bu nedenlerden birisinin bireylere ölümün hatırlatılması olduğunu iddia etmektedir. Bu kurama göre, hayatta kalmak gibi güçlü bir motivasyona sahip olan insan aynı zamanda bu çabalarının bir gün başarısız olacağını bilir ve ölüm kaygısı yaşar. Ölümün hatırlatıldığı bireyler, ölüm kaygısının üstesinden gelmek için kendi kültürlerine yöneldiklerinde, diğer kültürlere yani dış gruplara veya onların üyelerine karşı önyargı geliştirirler veya onlara karşı olumsuz tutumlar edinirler. Bu iddianın test edilmesi için 2018 yılı içerisinde İngiltere’de 50 kişinin katılımıyla bir deney gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna ölümü hatırlatıcı video izlettirilmiş; daha sonra deney ve kontrol gruplarına Müslümanlara yönelik tutumları ölçen sorular yöneltilmiştir. Elde edilen veriler analiz edildiğinde, ölümün hatırlatıldığı bireylerin (deney grubu), Müslümanlara yönelik tutumlarının, diğer bireylerden (kontrol grubu) daha olumsuz olduğu tespit edilmiştir.

Similar books and articles

Değerler Eğitimi Açısından Aile İçi İletişimin Çocuk Üzerindeki Etkisi.Ahmet DOĞAN - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 12):67-67.
Antep Amerikan Hastanesi ve Bölge Halkı Üzerindeki Etkisi.Metin Aksoy - 2015 - Journal of Turkish Studies 10 (Volume 10 Issue 9):23-23.
Fasih Arap Dilinin Kazanımında Öğretimin Çocuklar ve Gençler Üzerindeki Etkisi.Sihan Osman Mohamed - 2015 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 17 (31).
Kültürel Marksizm ve kültürel çalıs̩malar.Douglas Kellner - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (2).

Analytics

Added to PP
2019-06-16

Downloads
96 (#133,889)

6 months
65 (#24,174)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Kenan Sevinc
Canakkale Onsekiz Mart University

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

Ölüm Kaygısı ve Dua Tutumu Üzerine Bir Araştırma.Beyazıt Yaşar Seyhan - 2015 - Journal of Turkish Studies 10 (Volume 10 Issue 2):863-863.

Add more references