Authors
Abstract
Każda przedsiębiorczość jest ‘motorem rozwoju’. Dotyczy to również przedsiębiorczości społecznej, podkreślającej wspólny cel wielu partnerów, w tym m.in. władz samorządowych, przedsiębiorców prywatnych, organizacji obywatelskich, jakim jest spójność społeczna oraz podniesienie jakości życia poprzez wzmacnianie kapitału społecznego mieszkańców danej wspólnoty lokalnej czy regionalnej.Budowanie strategii rozwoju kapitału społecznego w sposób odpowiedzialny i przyszłościowy wymaga „włączania” grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem do głównego nurtu społecznego. Takie podejście stawia sobie za cel przede wszystkim nie tworzenie nowych barier oraz stopniowe usuwanie już istniejących, które mogą doprowadzić do wykluczenia społecznego. Inkluzja społeczna oznacza w tym kontekście budowanie takich zasobów i kapitału, w którym czynniki takie jak niepełnosprawność, starość, choroba, ubóstwo nie stanowią przeszkód w aktywnym życiu społecznym. Opracowanie podejmuje to zagadnienie zaczynając od określenia pojęcia ekonomii społecznej i przesłanek na jej budowanie poprzez diagnozę sytuacji społeczno-gospodarczej i demgraficznej w Wielkopolsce, uwzględniającej charakterystykę rynku pracy oraz kwestii społecznych, a także charakterystykę sektora ekonomii społecznej w tym regionie do 2012 r. Pozwala to na wskazanie przesłanej budowania systemu wsparcia, identyfikacji głównych obszarów problemowych oraz barier rozwoju tej dziedziny. Po analizie SWOT, możliwe jest po uwzględnieniu poprzednich analiza wykazanie celu głównego, rezultatów i działań możliwych do implementacji w Wielkopolsce, a przy elastycznej korekcie warunków (założeń brzegowych) również w innych regionach, także zagranicznych.
Keywords ekonomia społeczna  przedsiębiorczość społeczna  odpowiedzialność społeczna  przeciwdziałanie wykluczeniu  zrównoważony rozwój
Categories (categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy

 PhilArchive page | Other versions
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Światopogląd Feliksa Młynarskiego.Stanisław Borzym - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
Utopia społeczna Sylvaina Marechala i jej filozoficzne przesłanki.Marian Skrzypek - 1973 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 19.
Umowa społeczna J. J. Rousseau – polityka i racjonalność.Marek Blaszke - 1987 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 32.
Filozofia społeczna Jana Wacława Machajskiego.Leszek Gawor - 2009 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 54.
Społeczna odpowiedzialność nauki.Imre Lakatos - 1987 - Colloquia Communia 32 (3-4):97-102.
Problem prawdy w notatkach Wittgensteina z lat 1930–1933.Maciej Soin - 2007 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 52.
Religia a struktura społeczna w ujęciu F.Engelsa.Andrzej Kojder - 1970 - Człowiek I Światopogląd 1 (1):74-85.
Co to znaczy tat tvam asi? Zarys hermeneutyki Ramanudży.Halina Marlewicz - 2012 - Przeglad Filozoficzny - Nowa Seria 83 (3):585-186.
Społeczna monada.Barbara Skarga - 2003 - Etyka 36:107-113.

Analytics

Added to PP index
2013-03-18

Total views
307 ( #31,557 of 2,461,958 )

Recent downloads (6 months)
11 ( #64,589 of 2,461,958 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes