Martin Buber’de Diyalog Felsefesi ve Ontolojik Etik Arasındaki İlişki

Tabula Rasa: Felsefe Ve Teoloji 38:37-47 (2022)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Bu çalışmanın amacı Martin Buber etiğinin özgünlüğünü keşfetmek ve geliştirmektir. Buber varlığı ilişki temelinde ele alarak Ben-O ve Ben-Sen ilişkisi olarak ayırmıştır. Ben-O ilişkisi insanın varlıkla sıradan tecrübesine karşılık gelirken, Ben-Sen ilişkisi insanın ötekiyle diyalog kurduğu anda ortaya çıkan daha derin bir ilişkidir. Ötekiyle ilişki; tüm etik değerlendirmeleri içinde barındıran, yaşamın dinamizmine uygun, insanlık tarihinin mitolojik ve etik dinamiklerini de içeren bir ilişkinin temellerini içermektedir. Ben-Sen ilişkisi yalnızca insanın insanlarla kurduğu bir ilişkiyi değil insanın canlı, cansız ve manevi tüm varlıklarla kurduğu ilişkiyi açıklamaktadır. Ben-Sen ilişkisinin sadece insanın insanla olan ilişkiyi ele almaması etik üzerine yapılan çalışmalara yeni bir bakış sağlayacak niteliktedir. Buber’in etik anlayışı; diyalog etiği, ötekiyle ilişki etiği, durum etiği, antropolojik etik, varoluş etiği, meslek etiği, anarşist etik, postmodern etik gibi birçok etik anlayışla bağlantılıdır. Buber herhangi bir ahlaki norm ve etik koda bağlı olmayan, tarihsel, ontolojik ve ilişkiyi öncül kılan geniş çaplı içeriğe sahip bir etiğin temellerini ortaya koymaktadır.

Links

PhilArchive    Upload a copy of this work     Papers currently archived: 79,898

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Martin Buber'de Varoluş ve Etik: 'Ben-Sen' İlişkisi.Aliye Çinar - 2006 - Değerler Eğitimi Dergisi 4 (12):9-27.
Bos̩ adlar ve dil felsefesinin ontolojik yükü.Yavuz Recep Bas̩oğlu & Mehmet Taylan Cüyaz - 2017 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 10 (1).
The Philosophy of Martin Buber.Paul Arthur Schilpp - 1967 - La Salle, Ill., Open Court. Edited by Maurice S. Friedman & Martin Buber.
Tımaıos Diyaloğunun etik-politik okuması?Adnan Akan - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (2).
Martin Buber'in Ben-Sen Felsefesi, Eğitim Anlayışı ve Eğitime Dair Metaforları.Yasin Elçi - 2021 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 11 (11:4):1895-1921.

Analytics

Added to PP
2022-06-30

Downloads
3 (#1,341,983)

6 months
3 (#242,508)

Historical graph of downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Citations of this work

No citations found.

Add more citations