Przegląd Humanistyczny 50 (3):59-81 (2006)

Authors
Krzysztof Trzcinski
Jagiellonian University
Abstract
Na długo przed rewolucją francuską oraz jej pierworodną Deklaracją Praw Człowieka i Obywatela w europejskiej myśli politycznej członek państwa przedzierzgnięty został z poddanego w obywatela. Ta fundamentalna zmiana w definiowaniu stanowiska jednostki w państwie korespondowała z humanistycznym postrzeganiem rozumu ludzkiego nie tylko jako instrumentu poznawania świata, ale też narzędzia głębokiej refleksji i krytycznej oceny mechanizmów światem rządzących. Siła rozumu kojarzona była przez oświeceniowych filozofów z porządkiem naturalnym, który jawił się przeciwwagą dla społecznych i politycznych realiów absolutnego władztwa monarszego. W XVIII w. we francuskiej i niemieckiej filozofii państwa nastąpił istotny postęp w zakresie kształtowania się idei obywatela pojmowanego w sensie zbliżonym do Arystotelesowskiej istoty państwowej (politikon zoon). Stało się tak jednak w dużej mierze dzięki XVII-wiecznym angielskim reformom wolnościowym. Racjonalistyczne i materialistyczne podwaliny oświeceniowego światopoglądu konstytuowała też, powstała na bazie krytyki pism Thomasa Hobbesa, myśl Johna Locke’a, stymulująca do urządzania życia społecznego zgodnie z zaleceniami umysłu i potrzeb ludzkich, a wbrew bezwzględnym prawom samowładztwa, w tym jego monopolu na rację, który dusił inicjatywę jednostki.
Keywords Rousseau  Jean Bodin  Montesquieu  Immanuel Kant  John Locke  Thomas Hobbes  Thomas Smith  obywatelstwo  obywatel  Monteskiusz
Categories (categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy

 PhilArchive page | Other versions
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Myśl polityczna Hegla wobec Rewolucji Francuskiej.Ryszard Panasiuk - 1979 - Archiwum Historii Filozofii I Myśli Społecznej 25.
Wprowadzenie. Rozważania o państwie w świecie współczesnym.Krzysztof Trzcinski - 2006 - In K. Trzcinski (ed.), Państwo w świecie współczesnym. Warszawa: pp. 9-35.
Hobbes on ‘The Woman Question’1.Susanne Sreedhar - 2012 - Philosophy Compass 7 (11):772-781.
Citizenship, Political Obligation, and the Right-Based Social Contract.Simon Cushing - 1998 - Dissertation, University of Southern California

Analytics

Added to PP index
2020-06-10

Total views
49 ( #210,747 of 2,432,812 )

Recent downloads (6 months)
21 ( #36,162 of 2,432,812 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes