İslam İnancını Erdem Epistemolojisi Üzerinden Anlamak

İnsan, Din Ve Erdemlilik (2022)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Epistemolojik olarak bilgiye başvuran ve bilme faaliyetinde bulunan insanın, Kur’an’da önemli bir yeri vardır. Buradaki bilme faaliyetini, salt teolojik bir buyruk olarak, yani Allah’ı bilmek olarak değil, doğru bilgi ile yanlış bilgi arasında hem teorik hem de ahlaki bir farklılık olarak anlamak ve Kur’an'da insana epistemik özellikler atfedildiğini ve böylece insanın epistemik başarılarından dolayı övüldüğünü söyleyebilmek mümkündür. Bu açıdan bakıldığında herhangi bir önermeye yönelik olarak rasyonel bir tutum benimseyen, yani bilen özne ile bu faaliyette isteyerek ve istemeyerek giren kişinin durumu arasında bir fark olduğu açıktır. Doğrusu bu farkın epistemik önceliği kadar, ahlaki önceliği de dikkate değerdir. Nitekim buradaki ahlaki üstünlük, doğru bilgiyi hedefleme ve ona ulaşma noktasında ortaya çıkan erdemdir. Doğru bilgiye ulaşmanın entelektüel bir erdem olduğu düşünüldüğünde, Kur’an’ın Erdem epistemolojisi üzerinden değerlendirilmesi bu noktada önemlidir. Doğrusu erdemli bir bilişsel faaliyet, Kur'an’da açık bir şekilde ana fikir olarak ortaya konulur ve buna göre cehaletten kaçınmak ve doğru bilgiye ulaşmak için erdemli bir çaba göstermek önem taşır. Kur’an’daki ifadeleri bilgeliğe ulaşmak olarak anlayacak olursak, asıl hedef; bilgi ve anlayışımızın, entelektüel ve ahlaki vicdanımızı veya takvamızı güçlendirmesi için kullanılabileceği söylenilebilir ve bu inanç, erdem epistemolojisine dayalı bir yaklaşım içerisinde şekillendirilebilir.

Links

PhilArchive

External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Ernest Sosa ve gettier problemi.Kemal Batak - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (2).
Epistemik Paradigmanın Seyri: Erdem-Güç-İktidar.Riza Bakiş - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (2):203-218.
İslam ve klasik.Sami Erdem & M. Cüneyt Kaya (eds.) - 2008 - Vefa, İstanbul: Klasik.
Yunus emre’de fitrat olarak ‘dost eti̇ği̇’.Mevlüt Albayrak - 2021 - Tabula Rasa: Felsefe Ve Teoloji 37:1-15.
Dil, Tercüme, Felsefe.Kevser ÇELİK - 2020 - Tabula Rasa: Felsefe Ve Teoloji 33:17-23.
Traditional Turkish Religion and Islam."Erdem Mustafa" - 1998 - Dini Araştırmalar 1 (2):79-91.
Süleyman Uludağ. İslam’da Ahlak ve Ahlak Ekolleri.Hasan Bülte - 2020 - van İlahiyat Dergisi 8 (12):165-167.
Kur’'n ve Hadiserde Fıtrat Kavramının Anlamı Üzerine.Muhammet Ali Teki̇n - 2020 - Tasavvur - Tekirdag Theology Journal 6 (2):1441-1490.
Descartes felsefesinde öznenin epistemologik olarak konumlandiriliși.Naciye Atiș - 2008 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 1 (1).

Analytics

Added to PP
2023-01-05

Downloads
247 (#77,106)

6 months
114 (#29,419)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Musa Yanık
Ondokuz Mayis Universitesi

Citations of this work

No citations found.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references