Authors
Alper Bilgehan Yardımcı
Pamukkale University
Abstract
Bilimin ne olduğunun tespit edilmesi ve bilimi sözde bilimlerden ya da bilimsel olmayan alanlardan ayırt edecek ölçütün ne olması gerektiğine yönelik tartışma, bilim felsefesinde sınır çizme sorunu olarak ele alınmaktadır. Bu makalede, öncelikle söz konusu soruna yönelik geleneksel yaklaşımlar incelenmiş ve ardından bu yaklaşımların bilimsel toplulukların doğasına ilişkin özellikleri göz ardı ettiği ortaya konmuştur. Daha önce yapılan çalışmalar bilimi daha çok önermeler, ifadeler ya da salt epistemik bir sistem olarak ele almakta ve bilimsel akıl yürütmenin biçimi ile bilimsel kuramların özelliklerine odaklanmaktadır. Bu tespit çerçevesinde, sunulan çalışmada, bilimsel bir disiplinin asgari olarak iki özellik (yapısal ve kanıta dayalı olması) üzerine kurulması gerektiği vurgulanarak, sınır çizme sorununun çözümüne yönelik önerilen alternatif ölçüt bilimin sosyal yönüne dikkat çekmektedir. Bu bakımdan, makalenin asıl ilgisi, sınır çizme sorununu alternatif bir yolla ele alabilmek amacıyla bilimin ve onun uygulayıcılarının sosyal özelliklerine yönelik tespitleri, sözde bilimin uygulayıcıları ile kıyaslayarak aktarmaktır. Makale, bir disiplinin sözde bilim olarak nitelendirilebilmesi için öncelikle o disiplinin bilimsellik iddiasında bulunması, daha sonra bilimsel topluluk tarafından sürdürülen bir araştırma geleneğine kabul edilmemiş ya da bu araştırma geleneği tarafından terk edilmiş olması gerektiği düşüncesi ile sonuçlandırılmıştır.
Keywords demarcation problem  bilim  sözde bilim  science  pseudoscience  sınır çizme sorunu
Categories (categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy

 PhilArchive page | Other versions
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

The Structure of Scientific Revolutions.Thomas Samuel Kuhn - 1962 - Chicago: University of Chicago Press.
The Structure of Scientific Revolutions.Thomas S. Kuhn - 1962 - University of Chicago Press.
Against Method.Paul Feyerabend - 1975 - London: New Left Books.

View all 15 references / Add more references

Citations of this work BETA

Bilimsel Bilginin Sosyolojisi ve Keşif-Gerekçelendirme Ayrımı Üzerine.Alper Bilgehan Yardımcı - 2019 - FLSF (Felsefe Ve Sosyal Bilimler Dergisi) 1 (28):387-403.

Add more citations

Similar books and articles

Karl Popper'ın Yönteminde Hipotetik-Dedüktif Formun Bilimsel İnşası.Ozun Cetinkaya - 2014 - Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 1 (19):103-119.
Different Views of Laws of Nature.Ömer Fatih Tekin - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (1):43-63.
Bilim, Sosyal Bilim ve Coğrafya.Ömer Faik Anli - 2017 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 4 (3):34-73.
“The Strong Programme” and the Rationality Debate.Funda Neslioğlu Serin - 2017 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 4 (2):41-50.
Sınıftan Kaçan Çocuk.Ismet Sahin - 2014 - Ankara, Turkey: Praksis.
Rönesans Ütopyaları Ve Distopyalarda Bilim Anlayışına Bakış.Yakup Akyüz - 2017 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 7 (1):147-164.
İnsan Bilimleri Ve Pozitivizm Arasindaki Gerilim.Cengiz Mesut Tosun - 2015 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 8 (1).
Teorik Çerçevede Suç.Senem Burkay - 2008 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 1 (2).
Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalında Yapılan Lisansüstü Tezlere Yönelik Bir Araştırm.Emre Ünal - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 3):2295-2295.

Analytics

Added to PP index
2019-09-26

Total views
393 ( #21,806 of 2,448,389 )

Recent downloads (6 months)
14 ( #47,101 of 2,448,389 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes