Abstract
Ayetler, ele aldıkları konular itibariyle geniş bir konu yelpazesine sahiptir. Bu konuları ise bazen doğrudan ve yoruma gerek bırakmayacak şekilde bazen de bu netlikte olmadan ortaya koyarlar. Bu durum, ayetle muhatap olan kişinin metni doğru anlamasında belli bir yöntem ve birikime sahip olmasını gerekli kılar. Bu ise muhatabın metni anlama ve yorumlamasında, sahip olduğu bakış açısının etkisini baskın hale getirir. Bu bağlamda ahkâm ayetlerine bakıldığında onların sınırlı ve bazı alanları düzenleyici oldukları görülür. Ayrıca içerdikleri ahkâma dair de çoğu kez farklı yorumlanabilecek bir üslûba sahiptirler. Bu durum, onları anlamaya çalışan fukaha için bir taraftan geniş bir yorum sahası açarken diğer taraftan yapılan yorumda hesabı verilebilirlik unsurunu öne çıkartır. Bu zeminde ahkâma dair ayetler, fakihler tarafından çeşitli yorumlara tabi tutulmuştur. Ayetlerden hüküm çıkarmaya çalışan bu ilim adamları, çeşitli etkenler altında bu ameliyeyi gerçekleştirmişlerdir. Bu etkenlerden bir tanesi de takip edilen amelî mezheptir. Bu makale, ahkâm tefsirlerinin ilklerine sahip olan, bununla birlikte farklı fıkhî mezheplere tabi bulunan üç fakih-müfessir üzerinden meselenin bu veçhesine eğilmektedir. Bu sayede mevcut etkinin varlığı, ne boyutta olduğu gibi hususlarda bir fikir elde edilebilecektir.
Keywords İslam Hukuku,Fıkhî Mezhepler,Ahkâm ayetleri,Cessâs,İbnü’l-Arabî,Herrâsî
Categories No categories specified
(categorize this paper)
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 56,949
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Pengalaman Religius Dalam Tafsir Ibnu ‘Arabi.Ikhlas Budiman - 2017 - Kanz Philosophia : A Journal for Islamic Philosophy and Mysticism 6 (1):93.
Kıyas Şekillerinin Ortak Ve Farklı Yönleri.Şerefettin Adsoy - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):109-124.
Mur'bıtlar Devleti’nde Fukahanın Konumu.Emine Nurefşan DİNÇ - 2019 - Tasavvur / Tekirdağ İlahiyat Dergisi 5 (2):871-910.
Majmu at Rasa Il Ibn Arabi.Ibn al- Arabi - 2000 - Dar Al-Rasul Al-Akram Dar Al-Mahajjah Al- Bayda.
H'ricî ve İb'zî Tefsire Dair Bir Literatür Denemesi.Güven Ağirkaya - 2019 - Tasavvur / Tekirdağ İlahiyat Dergisi 5 (2):1299-1334.
Bernard Williams Düs̩üncesinde Antik Grekler Ve Ahlaki Ilerlemecilik.Sebile Başok Diş - 2017 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 10 (1).

Analytics

Added to PP index
2020-01-04

Total views
9 ( #891,694 of 2,409,938 )

Recent downloads (6 months)
2 ( #348,054 of 2,409,938 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes