Dini Araştırmalar (forthcoming)

Authors
Abstract
Metafizik, felsefenin en temel disiplinlerinden birini oluşturmaktadır. Genellikle Aristoteles’ten itibaren onun konusu “varlık olması bakımından varlık” şeklinde kabul görmüştür. Ancak İslam düşünce tarihinde zaman zaman metafiziğin yerine kelamın üst bilim olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünenler olmuştur. Dolayısıyla metafiziğin konusu kabul edilen “varlık olması bakımından varlığı” kelamın konusu olarak ifade etmişlerdir. Bu çalışmada söz konusu iddianın doğru olduğunu düşünen ve bu fikri oluşum çerçevesinde şekillenen filozof kelamcıların oluşturduğu felsefî kelam ekolüne mensup olan Kadı Siraceddin el-Urmevî’nin metafizik ilmine ve metafizik kavramlara yaklaşımı ele alınacaktır. Dolayısıyla bu çalışma Urmevî’ye göre metafizik ve metafizik kavramlar ile sınırlı olacaktır. Urmevî üzerine yapılan bu çalışmayla, Urmevî’ye göre metafizik ilminin asli konumunun ve metafizik kavramların onun düşüncesindeki anlamlarının neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu meselelerin felsefî kelam ekolüne mensup olan bir düşünür tarafından ele alınış şeklinin belirlenmesi felsefî düşüncenin gelişim seyri açısından önem arz etmektedir. Fahreddîn er-Râzî çizgisinde yazılan Metaliû’l-Envâr ve Beyânû’l-Hakk adlı eserlerini onun felsefesini ortaya koyması ve metafizik kavramları geniş bir şekilde ele alması bakımından son derece dikkat çekicidir. Ayrıca metafizik ilminin on üçüncü yüzyıldaki konumunun anlaşılmasına da katkı sunacak olan bu çalışma ile Urmevî nazarında metafiziğin üst ilim olduğu görülmektedir. Ancak metafizik kavramlara yaklaşımı metafizik ilmine yaklaşımından farklıdır. Nitekim metafizik kavramlar hususunda İbn Sînâ’nın görüşlerine yer vermekle birlikte Fahreddin er-Râzî çizgisi ağır basmaktadır.
Keywords No keywords specified (fix it)
Categories No categories specified
(categorize this paper)
DOI 10.15745/da.1094196
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 71,464
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

No references found.

Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Kalp gözü, metafi̇zi̇k, kozmoloji̇, manevi̇ hayat.Nimet Ferah - 2014 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 16 (29):259-259.
Buhârî’Ni̇n Si̇yer Ve Meğâzî Ri̇vâyetleri̇ne Yaklaşimi.Osman Bilgen - 2015 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 16 (30):1-1.
Kâsânî’ni̇n yaklaşimi uyarinca hanefî fikih ekolünde takdîrî durum olgusu.Ferit Di̇nler - forthcoming - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi:247-273.
El-Ḳāḍî Ḥüseyn El-Merverrûẕî’Nin İcm'‘ Anlayışı.Davut Eşit - forthcoming - Cumhuriyet İlahiyat Dergisi:609-629.
David Hume’un Kozmolojik Argüman Eleştirisi.Soner Soysal - 2016 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 9 (1):77-96.
Mustafa Çevik'in 'Müslümanca Demokrasi' Düşüncesinin Eleştirisi.Bekir Geçit - 2016 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 6 (2):295-312.
Aristoteles'in Bilim Anlayışı.Hüseyin Topdemİr - forthcoming - Felsefe Dünyasi.

Analytics

Added to PP index
2022-06-08

Total views
1 ( #1,553,135 of 2,520,747 )

Recent downloads (6 months)
1 ( #405,718 of 2,520,747 )

How can I increase my downloads?

Downloads

Sorry, there are not enough data points to plot this chart.

My notes