Results for 'Dilara Bilgisel'

8 found
Order:
See also
 1.  4
  Facial Expression Processing Is Not Affected by Parkinson’s Disease, but by Age-Related Factors.Dilara Derya, June Kang, Do-Young Kwon & Christian Wallraven - 2019 - Frontiers in Psychology 10.
 2.  11
  Delivering Environmental Education in Kazakhstan Through Civic Action: Second-Wave Values and Governmental Responses.Dennis Soltys & Dilara Orynbassarova - 2013 - Environmental Values 22 (1):101-122.
  The severity of Kazakhstan's ecological problems impels civic activists and state agencies to build public support for ecological rehabilitation in the country, through a comprehensive national programme of environmental education. This paper is a qualitative analysis whose main focus is the relations of civic groups and NGOs with the national government, occurring in the delivery of programmes for environmental education during the post-glasnost era. Provisional successes of civic groups in establishing environmental education programmes, and useful steps by the government to (...)
  Direct download (4 more)  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   1 citation  
 3.  2
  Queer postmemory.Dilara Çalışkan - 2019 - European Journal of Women's Studies 26 (3):261-273.
  Drawing on 10 years of activism in Turkey’s trans movement and seven months of fieldwork in Istanbul on mutually formed mother and daughter relationship among trans women, this article looks at alternative understandings of ‘inter-generational’ transmission of memory. How can we engage alternative family making processes and non-normative formations of time with memory transmission rather than merely identify ‘inter-generational’ memory in advance with pre-established non-normative systems? Or can we talk about ‘inter-generational’ memories without knowing what ‘generation’ really means? Inspired by (...)
  No categories
  Direct download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 4.  22
  Naive Geography and Geopolitical Semiotics: The Semiotic Analysis of Geomental Maps of Russians.Natalya Zelyanskaya, Konstantin Belousov & Dilara Ichkineeva - 2017 - Semiotica 2017 (215):235-253.
  Name der Zeitschrift: Semiotica Jahrgang: 2017 Heft: 215 Seiten: 235-253.
  Direct download (3 more)  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 5.  16
  Değerler Eğitimine Sosyal Psikolojik Bir Yaklaşım: Normatif Sosyal Etki Ve Bilgisel Sosyal Etkinin İ.Cihan Kara - 2014 - Journal of Turkish Studies 9 (Volume 9 Issue 5):1205-1205.
  No categories
  Direct download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 6.  8
  Ayla Çınaroğlu'nun Çocuk Şiirleri'nde Ses Bilgisel ve Biçimbirimsel Yinelemeler.Hatice Kayhan - 2016 - Journal of Turkish Studies 11 (Volume 11 Issue 15):301-301.
  No categories
  Direct download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 7.  69
  Mantığın zaman tüneli.Besim Karakadılar - 2011 - Felsefe Dünyasi 54:117-122.
  Mantık tarihi ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından bu yana matematiğin temelleriyle ilgili soruların yanıtlanmasına sahne olmuştur. Bugün tarihsel gelişiminin bir sonucu olarak mantık bilgisayar kullanımı aracılığıyla yaşam ile etkileşmektedir. Bu yazıda söz konusu etkileşimin geleceğine ilişkin bilgisel ufukların geçmişte hangi soruları yanıtlamak amacıyla belirlendiği çok kısaca özetlenmektedir.
  Direct download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 8.  25
  Bilgi Kirliliği ve Bireysel Sorumluluk: Salgın Deneyimimiz.Alper Yavuz - 2020 - MSGSÜ Sosyal Bilimler Dergisi 2 (22):203-217.
  Özet: Bilgi kirliliği eski bir sorun olsa da sosyal medya ve Internet tabanlı mesajlaşma uygulamalarının yaygınlaşmasıyla daha sık gündeme gelmeye başladı. Salgın hastalık gibi kriz dönemlerinde kirli bilginin etkinliğinin tehlikeli olabilecek boyutta arttığı görüldü. Bu yazıda bilgi kirliliği sorununu felsefi açıdan inceleyeceğim. Bilgi kirliliğinin ne olduğu sorusunu tartıştıktan sonra bilgi kirliliğinin üç türü arasındaki ayrımları ele alacağım. Son olarak bilgi kaynağı ve bilgi aktarıcısı olarak bir öznenin sorumluluklarının neler olduğu konusunu inceleyeceğim. Tartışmanın pratik sonuçlarını salgın hastalık konusuyla bağlantılı örnekler seçerek (...)
  Direct download (2 more)  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark