Abstract
Метою статті є порівняння антропології статі В. Розанова та етики статевої відмінності Л. Ірігаре, виявлення подібностей та відмінностей цих концепцій, оцінка їхньої ролі у становленні гендерних досліджень. Теоретичний базис об’єднує компаративістський метод та гендерний підхід, основою якого є не просто опис різниці статусів, ролей та інших аспектів життя чоловіків та жінок, а й подолання андроцентризму сучасного світу. Наукова новизна полягає, в тому, що в статті вперше в контексті гендерних досліджень було зроблено спеціальне філософсько-антропологічне порівняння концепцій статі Розанова та Ірігаре. Це дозволило розанівську концепцію зарахувати до есенціалізму, а концепцію Ірігаре – до анти-есенціалізму. У статті також виявлена схожість антропології статі Розанова та етики статевої відмінності Ірігаре в аспекті поняття сексуальності, проаналізовані та детально зіставлені їхні основні ідеї. Висновок. Спільним в концепціях Розанова та Ірігаре є утвердження жіночої суб’єктивності, яка є рівноцінною чоловічий. Жіночий еквівалент сексуальності у Розанова проявляється в понятті "самочності", а у Ірігаре – в метонімії "двох губ". Методологічною основою їхніх концепцій виступає непереборна опозиція "чоловічого" та "жіночого". Розанов прагне до ототожнення "чоловічого" та "жіночого", а Ірігаре більше зосереджується на їхній радикальній відмінності. За Розановим гендерні відмінності детерміновані біологічно або метафізично, що визначає їхній вічний та незмінний характер. У свою чергу Ірігаре стверджує, що гендерні відмінності обумовлені фалоцентричною культурою та можуть бути подолані разом зі зміною мовних структур. Принципова ж схожість концепцій двох філософів полягає в тому, що в них сексуалізовоно не лише чоловіче, а й жіноче начало. Таким чином, Розанов у своїй стилістиці, акцентованій на увазі до тілесності, напрочуд близький теперішній гендерній антропології та може розглядатися як її предтеча. Разом з тим вплив філософських концепцій Ірігаре на сучасні гендерні дослідження полягає в тому, що вона вперше вказала на необхідність створення жіночого іншого дискурсу, який поважає статеву відмінність, та показала проблематичність виділення відмінності жіночого іншого від будь-якого іншого в ньому.
Keywords "cunnicentrism"  "самочность"  "самочність"  Irigaray  Rozanov  androcentrism  gender studies  metonymy of "two lips"  sexual difference  Ірігаре  Иригаре  Розанов  андроцентризм  гендерные исследования  гендерні дослідження  метонимия "двух губ"  метонімія "двох губ"  половое различие  статева відмінність
Categories No categories specified
(categorize this paper)
DOI 10.15802/ampr.v0i15.157013
Options
Edit this record
Mark as duplicate
Export citation
Find it on Scholar
Request removal from index
Translate to english
Revision history

Download options

PhilArchive copy


Upload a copy of this paper     Check publisher's policy     Papers currently archived: 51,639
External links

Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server
Configure custom proxy (use this if your affiliation does not provide a proxy)
Through your library

References found in this work BETA

This Sex Which Is Not One.Luce Irigaray - 1985 - Cornell University Press.
Speculum of the Other Woman.Luce Irigaray - 1985 - Cornell University Press.
Sexes and Geneologies.Luce Irigaray - 1993 - Columbia University Press.

View all 12 references / Add more references

Citations of this work BETA

No citations found.

Add more citations

Similar books and articles

Hospitality and Sexual Difference: Remembering Homer with Luce Irigaray.Judith Still - 2010 - In Elena Tzelepis & Athena Athanasiou (eds.), Rewriting Difference: Luce Irigaray and "the Greeks". State University of New York Press.
Questions to Luce Irigaray.Kate Ince - 1996 - Hypatia 11 (2):122 - 140.
Antigone's Nature.William Robert - 2010 - Hypatia 25 (2):412 - 436.

Analytics

Added to PP index
2019-06-27

Total views
4 ( #1,171,810 of 2,331,237 )

Recent downloads (6 months)
1 ( #589,741 of 2,331,237 )

How can I increase my downloads?

Downloads

My notes