Thomas Kuhn'un Paradigma Kavramı ve Rölativizm Tartışması

İzmir, Türkiye: İKSAD Yayınevi (2019)
  Copy   BIBTEX

Abstract

Thomas Kuhn’un 1962 yılında yayımlamış olduğu “Bilimsel Devrimlerin Yapısı” adlı kitabı bilimsel gelişme, bilimin doğası ve bilimsel bilginin özerkliği gibi çeşitli bilim felsefesi konularında alanında rölativist ya da göreci bir anlayışa katkıda bulunarak bilimin sarsılmaz statüsüne zarar verip vermediğine yöneliktir. Kuhn’un rölativistlikle suçlanmasına yol açan argümanlardan ön plana çıkan ikisi; iki farklı rakip paradigmaya bağlı olan kuramların kıyaslanmasının mümkün olmadığını ileri süren metodolojik eşölçülemezlik argümanı ile kuramdan bağımsız nötr gözlem önermelerinin olamayacağını belirten gözlemlerin kuram yüklü olduğu savıdır. Kuhn bu argümanlar çerçevesinde kendisine getirilen görecilik iddialarına karşı çıkar ve bilim felsefecilerinin ona yöneltmiş olduğu eleştirilere yıllar içerisinde “Bilimsel Devrimlerin Yapısı” kitabının ek bölümlerinde cevap vermektedir. Bu bağlamda, Kuhn’un bu iddialara ikna edici bir cevap verip vermediğini tespit edebilmek ve onun gerçekten bilim ve bilimsel bilginin statüsü konusunda rölativist olup olmadığını soruşturmak için ortaya konulan eleştirilerin etraflıca ele alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Diğer bir deyişle, Kuhn'un görecilik konusu ile ilgili bir neticeye varabilmek amacıyla onun bütün bilim anlayışının göz önünde bulundurulması önemlidir. Dolayısıyla Kuhn'un genel bilim tasviri bu çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Bu bakımdan çalışmada, ilk olarak kısaca “göreciliğin” ne anlama geldiği ortaya konulacak, ardından Kuhn’un eşölçülemezlik ve kuram yüklülük tezleri ayrıntılandırılarak, bu çerçeve içerisinde neden rölativist olarak kabul edildiği serimlenecektir. Nihai olarak, Kuhn'un kendisine getirilen eleştirilere karşı ortaya koyduğu cevapların rölativist suçlamalardan sıyrılması için sağlam gerekçeleri sağlayamadığı ortaya konulacaktır.

Links

PhilArchive

External links

  • This entry has no external links. Add one.
Setup an account with your affiliations in order to access resources via your University's proxy server

Through your library

Similar books and articles

Bilimsel Bilginin Sosyolojisi ve Keşif-Gerekçelendirme Ayrımı Üzerine.Alper Bilgehan Yardımcı - 2019 - FLSF (Felsefe Ve Sosyal Bilimler Dergisi) 1 (28):387-403.
Modern Bilim İçin Ontolojik Bir Çerçeve Denemesi.İsmail Serin - 2019 - In Selma Aydın Bayram (ed.), Üçüncü Ulusal Çağdaş Siyaset Felsefesi Sempozyumu Bildiri Özetleri Kitabı. Toplum ve Siyaset Felsefesi Derneği Yayınları. pp. 17-18.
Interpreting Kuhn: Critical Essays.K. Brad Wray (ed.) - 2021 - Cambridge: Cambridge University Press.
Thomas S. Kuhn a zagadnienie rewolucji kopernikowskiej = Thomas S. Kuhn and the Issue of the Copernican Revolution.Michal Kokowski - 2001 - Polska Akademia Nauk. Instytut Historii Nauki PAN. Zaklad Badan Kopernikanskich.
Kuhn, Thomas S.James A. Marcum - 2015 - Internet Encyclopedia of Philosophy.
Thomas Kuhn on revolution and Paul Feyerabend on anarchy.Thomas J. Hickey - 2005 - Journal for General Philosophy of Science / Zeitschrift für Allgemeine Wissenschaftstheorie 33 (1):102-114.
Thomas Kuhn.Alexander Bird - 2000 - Routledge.
Thomas Kuhn's irrationalism.James Franklin - 2000 - New Criterion 18 (10):29-34.
Incommensurability reconsidered.Harold I. Brown - 2005 - Studies in History and Philosophy of Science Part A 36 (1):149-169.
Arven efter Kuhn.Hanne Andersen & Jan Faye - 2006 - København, Danmark: Samfundslitteratur.
Paul Feyerabend und Thomas Kuhn.Paul Hoyningen-Huene - 2002 - Journal for General Philosophy of Science / Zeitschrift für Allgemeine Wissenschaftstheorie 33 (1):61-83.

Analytics

Added to PP
2021-06-04

Downloads
704 (#12,529)

6 months
192 (#2,910)

Historical graph of downloads
How can I increase my downloads?

Author's Profile

Alper Bilgehan Yardımcı
Pamukkale University

Citations of this work

KUHN’U ANLAŞILIR KILMAK.Ekin Akdeniz - 2020 - International Journal Entrepreneurship and Management Inquiries 4 (1):199-209.

Add more citations

References found in this work

No references found.

Add more references